Okulistyka
-
Przychodnia Weterynaryjna Fauna, Tychy
-
Zwierzak u okulisty? Oczywiście!
Wielu naszych pacjentów zmaga się ze sprawiającymi spory dyskomfort chorobami oczu powodującymi np. przewlekłe łzawienie, zaczerwienienie oczu lub problemy ze wzrokiem.
W przychodni Fauna kompleksowo zbadamy oczy Twojego pupila. Nasz zespół wciąż poszerza swoją wiedzę w dziedzinie okulistyki. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w kraju i uczymy się od nich. Dysponujemy sprzętem niezbędnym do przeprowadzenia pełnego badania okulistycznego do którego należą:
Lampa szczelinowa - dzięki niej możemy z dużą dokładnością ocenić struktury przedniego odcinka oka takie jak powieki, spojówki, rogówka oraz soczewka . Pozwala na ocenę stanu chorobowego oraz wykluczenie chorób wrodzonych.
Tonometr - będący nowoczesnym urządzeniem diagnostycznym, które pozwala nam w szybki i bezbolesny dla naszych małych pacjentów sposób określić ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. Pozwala wykluczyć groźną dla wzroku chorobę – jaskrę.
Soczewka Volk 20D – pozwala ocenić siatkówkę, która jest najważniejszą strukturą oka odpowiedzialną za widzenie.
USG – w naszej przychodni dysponujmy głowicą USG, która pozwala zobrazować całą gałkę oczną oraz oczodół. Badanie jest bezbolesne i nie wymaga znieczulenia ogólnego. Dzięki temu szybkiemu badaniu możemy zlokalizować np. guzy zagałkowe lub ocenić gałkę oczną kiedy rogówka lub soczewka są nieprzezierne .
Wykonujemy również chirurgiczne zabiegi okulistyczne takie jak:
- usunięcie guzów powiek,
- korekcja powiek (entropium, ektropium),
- tacking,
- enukleację
- zabiegi z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu.
Oferujemy między innymi zabieg krioepilacji, zalecany w przypadku zdiagnozowanej ektopii lub dwurzędowości rzęs. Posiadamy urządzenie AlgerBrush II do opracowywania trudno gojących się wrzodów rogówki.Jedną z najnowszych naszych usług jest leczenie PRA (Progressive Retinal Atrophy – PRA) czyli pierwotnego zwyrodnienia siatkówki nerwowej u psów określane wspólnym terminem „postępujący zanik siatkówki” . Zwyrodnienie siatkówki zwykle charakteryzuje się ślepotą nocną, postępującą aż do całkowitej utraty wzroku. Może też występować wtórna zaćma. Wiek, w którym pojawia się choroba, oraz szybkość jej rozwoju mogą wyraźnie się różnić, podczas gdy objawy w badaniu oftalmoskopowym są bardzo podobne.
Do postawienia diagnozy potrzebne jest badanie oftalmoskopem, dzięki któremu obejrzymy dno oka. Zmiany obserwowane w oku pozwalają na przypuszczenie występowania PRA jednak dla pewności diagnozy powinniśmy wykonać elektroretinografię - co jest obecnie już możliwe w naszej przychodni.
PRA było uważane za nieuleczalne do momentu wynalezienia Retiregen. W Polsce ta terapia została opracowana w Międzynarodowym Instytucie Medycyny Translacyjnej prowadzonym przez prof. Marycza. W chwili obecnej terapia jest dostępna tylko w Polsce i wykonywana jedynie przez kilku przeszkolonyc specjalnie do tego lekarzy m.in. panią doktor Martynę Padjasek, która od niedawna przyjmuje w naszej przychodni.
Do tej pory nie było żadnej innej skutecznej terapii, która hamowałaby proces degeneracji siatkówki. Mamy już również pierwsze obserwacje świadczące o tym, że nowa metoda nie tylko hamuje proces ale przywraca zdolność widzenia. Badania trwają a nasza Przychodnia również bierze w nich udział dzięki wsparciu MIMT oraz dofinansowaniu unijnemu.